/ / Czy zastosowany rodzaj elewacji wymaga konserwacji?

Czy zastosowany rodzaj elewacji wymaga konserwacji?

Czy zastosowany rodzaj elewacji wymaga konserwacji?
Czy zastosowany rodzaj elewacji wymaga konserwacji?

Domki mobilne słyną ze swojej długowieczności. Materiały wykorzystane do produkcji domków są tak wyselekcjonowane, by jak najlepiej chroniły dom przed warunkami atmosferycznymi. Elewacja, czyli wizytówka domu mobilnego również jest tak dobrana by poza walorami estetycznymi jak najdłużej prawidłowo pełniła swoją funkcję.

Z czego wykonana jest elewacja domu mobilnego?

Elewacja domu mobilnego jest narażona na opady deszczu, śniegu, nadmiernego nasłonecznienia. Domki mobilne często wykorzystywane są jako domki letniskowe, więc stawiane są w pobliżu jeziora czy morza, gdzie wilgotność może spowodować obniżenie izolacji. Jakie materiały zatem wybrać, by elewacja jak najdłużej pełniła swoją funkcję? Najpopularniejsze rozwiązania stosowane podczas produkcji domów mobilnych:

  • kerrafront,
  • siding,
  • elewacja drewniana.

Czym charakteryzuje się Kerrafront?

To nic innego jak okładzina elewacyjna o najlepszych parametrach technologicznych. Kerrafront ma tę przewagę nad elewacją drewnianą, że nie wymaga od właściciela domu konserwacji. Odświeżenie odbywa się za pomocą zwykłej wody bez chemikaliów. Dzięki temu w łatwy sposób można dbać o piękny wygląd elewacji bez wysiłku. Panele są bardzo odporne na porastanie mchem, inwazją grzybów i szkodnikami. Dobrze chronią dom przed utratą ciepła, nie ulegają odkształceniu ani płowieniu.

Co to jest siding i jak go konserwować?

Siding to winylowe listwy PVC popularne już od lat 90. Do ich produkcji stosuje się polichlorek winylu, który sprawia, że panele są bardzo trwałe, odporne na warunki atmosferyczne. Odpowiedni kształt i faktura pozwalają nie przenikać wilgoci do wewnątrz. Ponieważ panele nie ulegają korozji, są długowieczne. Gwarancja producenta jest ważna 50 lat. Siding nie wymaga żadnej konserwacji, w łatwy sposób można go wyczyścić.

Jak dbać o elewację drewnianą?

Drewniana elewacja, w przeciwieństwie do paneli jest bardziej wymagająca. Drewno łatwiej ulega odkształceniu, szybko zmienia kolor, jest podatna na zanieczyszczenia. Żeby uniknąć zniszczeń, deska musi być zabezpieczona warstwą ochronną. Na rynku są specjalistyczne środki, które pomagają w utrzymaniu jak najlepszego stanu desek. Odpowiednio dobrany impregnat zabezpieczy deski przed wodą opadową, nadmiernym nasłonecznieniu, blaknięciu i niszczeniu. Żeby uniknąć degradacji należy takie zabiegi regularnie powtarzać.

Jak przygotować elewację drewnianą do impregnacji?

Ściany zewnętrzne ulegają zniszczeniu. Podczas silnych opadów deszczu czy śniegu deska brudzi się. Przed impregnacją drewna należy pozbyć się kurzu i zanieczyszczeń z elewacji. Lekkie zabrudzenie można umyć wodą z chemikaliami, te bardziej wymagające znikną za użyciem papieru ściernego. Czyszczenie desek powinno odbywać się w suche dni, tak by elewacja szybko wyschła i w bezpieczny sposób można było zaimpregnować deski.

Przed czym zabezpiecza nas elewacja?

Domki mobilne często trafiają na działki nad morzem, czy nad jeziorem wśród przyrody. Wilgoć powoduje deformację elewacji, rozwój pleśni, mchu. Elewacja drewniana jest szczególnie narażona na zagnieżdżanie się w niej robaków i owadów. Częstym problemem drewnianej elewacji jest sinizna, deska zmienia kolor na niebieski lub zielonoczarny. Zmiana koloru pojawia się pod wpływem grzybów. Przenoszona jest za pomocą wiatru, deszczu czy owadów.

Odpowiednio wybrana elewacja pozwoli nam na ochronę domu przed zmieniającą się pogodą za oknem.

FAQ

Co to jest Kerrafront?

Kerrafront to rodzaj elewacji, który jest najczęściej wybierany do obudowy domków mobilnych.

Jak czyścić Kerrafront?

Elewacja domku typu Kerrafront nie wymaga impregnacji. Wystarczy ją wyczyścić wodą, jeżeli pojawi się zabrudzenie.

Czy elewacja drewniana wymaga impregnacji?

Elewacja drewniana wymaga szczególnej uwagi. Regularna impregnacja pozwoli na zachowanie desek w dobrej kondycji.

Podobne artykuły