/ / Czym ociepla się domki mobilne: ocieplenie ścian, podłóg, dachu

Czym ociepla się domki mobilne: ocieplenie ścian, podłóg, dachu

Czym ociepla się domki mobilne: ocieplenie ścian, podłóg, dachu
Czym ociepla się domki mobilne: ocieplenie ścian, podłóg, dachu

Termoizolacja w domkach mobilnych ma podwójne zadanie ochronne: w okresie dużego nasłonecznienia wnętrza nie powinny się zbytnio nagrzewać, a w okresie chłodnych dni nie powinny tracić ciepła. Największy ubytek ciepła generuje źle zaplanowana izolacja ścian, dachu i podłogi. Warto pamiętać, że dobra jakość materiałów oraz umiejętne ich rozplanowanie wpływa na zdecydowane zmniejszenie strat ciepła w budynku.

Materiały termoizolacyjne w nowych domkach mobilnych

Na przestrzeni lat materiały wykończeniowe zmieniły swoje parametry co wpłynęło na podwyższenie jakości produkowanych obiektów.

Mimo iż konstrukcja domów nie uległa diametralnej zmianie, nowoczesne materiały izolacyjne znacząco podnoszą komfort życia w domkach mobilnych.

Poznajmy najczęściej spotykane rozwiązania termoizolacyjne:

  • wełna drzewna,
  • wełna mineralna,
  • styropian,
  • pianka poliuretynowa,
  • folia: wiatroizolacyjna i paroizolacyjna,
  • płyta izolacyjna.
Materiały termoizolacyjne
Materiały termoizolacyjne

Charakterystyka materiałów termoizolacyjnych

Najlepsze właściwości materiałów budowlanych przełożą się na osiągnięcie najlepszych parametrów termicznych w okresie zimowym i letnim.

Wełna drzewna ze względu na swoją uniwersalność wykorzystywana jest powszechnie w każdym budownictwie – izoluje ciepło, stanowi barierę akustyczną, wpływa dodatnio na mikroklimat wnętrza domu. Wzrost jej popularności najłatwiej dostrzec wśród osób wybierających rozwiązania ekonomiczne i ekologiczne – powstaje z odpadów tartacznych. Jej największy walor – sprężystość – pozwala na izolowanie ścian czy dachów bezpośrednio między konstrukcjami szkieletu. Dzięki temu, że pokryta jest impregnatem nie jest podatna na występowanie pleśni czy wilgoci. Ciekawostką jest, że względu na swoje nadzwyczajne właściwości akustyczne (pochłania fale dźwiękowe) jest wykorzystywana w salach koncertowych czy studiach nagraniowych. Dodatkowe zalety wełny drzewnej: hipoalergiczna, łatwa w montażu, ekologiczna (można powtórnie ją wykorzystywać).

Wełna mineralna jest ceniona ze względu na swoją przystępną cenę oraz walory izolacyjne i akustyczne. W domkach mobilnych wykorzystuje się ją do izolacji ścian, podłóg i dachu. Produkowana jest z surowców mineralnych podczas ich wytapiania w odpowiedniej temperaturze. Główne zalety: dobry izolator termiczny, niepalność, elastyczność, odporna na uszkodzenia mechaniczne. Wśród minusów tego materiału można wymienić nasiąkliwość i wagę.

Styropian popularny w budownictwie jest od lat ze względu na swoje walory: bezpieczny dla środowiska, nie chłonie wilgoci, łatwy i bezpieczny w montażu, ma niską cenę. Dzięki parametrom termoizolacyjnym z powodzeniem jest wykorzystywany do ocieplania zewnętrznego budynków. Ponieważ nie powoduje uczuleń i alergii tworzy dobry mikroklimat obiektu.

Domki holenderskie – ocieplenie

Mobilne domki, domki holenderskie w zależności od wyboru producenta, są ocieplane wełną mineralną lub drzewną, pianą PUR.

W zależności od tego, czy dom ma być całoroczny, czy tylko letniskowy – producenci przygotowali dwa różne rozwiązania.

Standardowo wełna ma grubość 15 cm w podłodze i w dachu, a 10 cm w ścianach.

Dla obiektów całorocznych grubość materiałów jest inna i podlega ona indywidualnym ustaleniom.

Zwiększenie grubości ocieplenia wpłynie pozytywnie na obniżenie kosztów ogrzewania.

FAQ

Ocieplenie domków mobilnych - jakie materiały wybrać?

Producenci nowych domów mobilnych stosują różne metody ocieplenia z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych.

Czy dom mobilny może być użytkowany przez cały rok?

Domy całoroczne powstają w oparciu o tę samą konstrukcję i technologię co domki letniskowe. Różnią się jedynie grubością materiałów izolacyjnych - zamiast 10 cm stosuje się 15 cm wełny mineralnej.

Jakie materiały izolacyjne można użyć do ocieplenia używanych domków holenderskich?

Domek holenderski produkowany w latach osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych może być odnowiony poprzez wymianę elewacji, okien i izolacji ścian. Warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru materiałów izolacyjnych, gdyż to ma realny wpływ na jakość użytkowania domu.

Podobne artykuły